Systemy telewizji obserwacyjnej (CCTV)

Podstawowe elementy systemu telewizji przemysłowej to kamery, okablowanie łączące kamery z rejestratorem oraz rejestrator zapisujący obraz (czasem z dźwiękiem) na wewnętrznych twardych dyskach. Projektant systemu określa przy akceptacji inwestora miejsca instalacji kamer oraz kluczowe parametry systemu.

Dobierając lokalizacje kamer należy brać pod uwagę szereg czynników mających wpływ na końcową jakość obrazu. O jakości uzyskanego obrazu nie tylko decyduje rodzaj zastosowanej kamery oraz obiektywu. Równie ważne jest lokalizacja kamery. Na tym etapie należy ustrzec się typowych błędów polegających na zbyt wysokiej lokalizacji kamery, zastosowania obiektywu o zbyt szerokim kącie widzenia czy umieszczeniu kamery w miejscu gdzie będzie narażona na odblaski od silnych źródeł światła.

Projektując okablowanie należy kierować się nie tylko zapewnieniem odpowiednich parametrów transmisji sygnału wizyjnego. Należy mieć na uwadze perspektywę rozbudowy systemu. Inwestor powinien zostać poinformowany o nowych tendencjach w rozwoju systemów CCTV. Nowoczesne okablowanie powinno zostać tak zaprojektowane żeby można było w przyszłości przejść na nowe technologie (kamery IP) bez konieczności wymiany okablowania.

Rejestratory obrazu mają za zadanie archiwizować nagrany materiał. Projektant ma do wyboru setki urządzeń dostępnych na rynku a różniących się rodzajem zastosowanej kompresji obrazu, wydajnością sprzętową, pojemnością dysków (oraz możliwością rozbudowy), możliwością współpracy z innymi urządzeniami oraz wieloma innymi parametrami.

Dobrze wykonany projekt jest podstawą nowoczesnego, niezawodnego systemu zapewniającego sprawną obsługę i doskonałą jakość obrazu.